תאונות תעשייה

מהי קטסטרופה סביבתית?

יש הבדל בין אסונות טבע – אותם אירועי קיצון בטבע, כמו רעידות אדמה, שגורמים נזק נרחב לבין אסונות סביבתיים מעשה ידי אדם, שאנו, בני האדם, אחראים להם. אסונות מעשה ידי אדם מזהמים שטחים עצומים וגורמים נזק רב לבעלי חיים, לצמחים ואפילו לבני אדם. דוגמאות לכך כוללות דליפות נפט וכימיקלים, תאונות בתחנות כוח גרעיניות, דיג יתר בים והרס בקנה מידה גדול של יערות. אפקט החממה המוגבר שייך גם לקטגוריה של אסונות סביבתיים מעשה ידי אדם.

כיצד נגרמות דליפות נפט וכימיקלים?

תאונות כימיות נגרמות מבעיות טכניות, רשלנות אנושית וטעויות שנעשו על ידי אנשים המועסקים במפעלים כימיים או בהובלת כימיקלים. זה קורה שוב ושוב, אבל למרבה המזל תאונות גדולות מאוד מתרחשות רק לעתים רחוקות. דוגמה לכך תהיה התאונה הכימית הגדולה שהתרחשה בעיר בהופאל בהודו בשנת 1984. דליפת נפט מתרחשת בעיקר בים, כאשר מכליות נפט מתהפכות בטעות במים. מכלית נפט שהתהפכה שופכת כמויות עצומות של נפט שזורם דרך פני המים ומטבילה צמחים, בעלי חיים וציפורי מים, מה שגורם לרבים מהם למות עלוב.

מה קורה בתאונה בתחנת כוח גרעינית?

הכור של תחנת כוח גרעינית (NPP) מכיל חומרים רדיואקטיביים המסוכנים מאוד לבני אדם. צמחים כאלה מנוטרים בזהירות רבה. אם תקלה טכנית לא מורגשת, יכולות להיות תגובות שרשרת בלתי מבוקרות בכור. הלחץ הפנימי עולה מאוד תוך מספר דקות ויש פיצוץ. זה בדיוק מה שקרה ב-1986 בצ'רנוביל, NPP באוקראינה. ענן ענק של חומרים רדיואקטיביים נוצר מעל אירופה; תחילה התיישבה מעל מדינות סקנדינביה, ולאחר מכן נסע למדינות הים התיכון דרך פולין וגרמניה. החומרים הרדיואקטיביים הגיעו לאדמה באמצעות גשם. אנשים, שכיבבו את הכור ובהמשך ניקו את האזור, מתו מהשפעות הקרינה.

מהן ההשלכות של דיג יתר?

דיג יתר פירושו תרגול של תפיסת דגים מהר יותר ממה שהם יכולים להתרבות באמצעות תהליכים טבעיים. דיג יתר מוביל בהכרח לדלדול של מינים ימיים אחרים כולל ציפורים ויונקים. כתוצאה מכך, שרשרת המזון מופרעת ובעלי חיים וצמחים מתחילים להתרבות בצורה לא מבוקרת. שיווי המשקל הטבעי בין הקהילות החיות במערכת אקולוגית ימית מופרע – וזו קטסטרופה סביבתית חמורה.

באיזה אופן הרס יערות הוא קטסטרופה סביבתית?

יערות הם 'הריאות הירוקות' שלנו. הם צורכים את גז החממה פחמן דו חמצני במהלך הפוטוסינתזה. ולשחרר חמצן, שאנו צריכים לנשימה. פינוי יערות לא רק הורס משאבי טבע יקרים, אלא גם מצמצם באופן דרסטי את אספקת החמצן שלנו. יערות גשם חשובים גם לשימור האקלים של כדור הארץ. הם צוברים לחות, משחררים חלק ממנה לאוויר, וכך שולטים בתנועת המוני האוויר.

מהו אפקט החממה?

בחממה, האוויר מתחמם מכיוון שקרני השמש החמות נלכדות על ידי הגג והקירות ואינן משתקפות החוצה לחלוטין. מצב זה דומה לתנאים השוררים כיום על פני כדור הארץ. שכבת האטמוספירה, הפועלת כמו גג הזכוכית, מכילה גזי חממה, כמו אדי מים, פחמן דו חמצני, מתאן, תחמוצת חנקן ואוזון, בכמויות מתאימות כדי לשמור על חום כדור הארץ בנוחות. עקב פעילות אנושית חסרת אחריות, תכולת הפחמן הדו חמצני גדלה ב-20% ותכולת המתאן ב-90%. כתוצאה מכך יותר חום נכלא והופך את כדור הארץ לחמם יותר מהרגיל. הטמפרטורה המוגברת גורמת להמסת הקרח של כיפות הקוטב והקרחונים; זה הוביל לעלייה בגובה פני הים ולשינויי אקלים דרסטיים בכל רחבי העולם.Source by Arun Mohan Das

admin

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Read also x