מי ניקה את קודש הקודשים?

ממש בחלקו האחורי של בית המקדש היה חלל שלושים על שלושים שהוקצה על ידי שלמה המלך למקום הקדוש ביותר עלי אדמות; קודש הקדשים, מקום משכנו של אלוהים חיים. לבסוף, לאחר 400 שנה (מאז שהוציא אותם ממצרים), יהיו מגורים קבועים לאל ישראל הכול יכול. לא עוד אוהל ישן מאובק, לא עוד זז מכאן לשם; לבסוף יהיה בית ראוי לאלוהיהם. הקירות מהרצפה ועד התקרה צופו בקרשים ארזים מצור מצפון. היה זהב בכל מקום שבו הסתכלת; על הקירות, התקרה והרצפה. שניים, חמישה עשר רגל בגובה, כרובים מגולפים מעץ זית, ניצבו בצורה מפוארת זה המקדש הפנימי ביותר של בית המקדש. מוטת הכנפיים של השניים, מצופה זהב, דמויות דמויות מלאך, הייתה חמישה עשר רגל כל אחת; העצות שלהם נגעו בכל קיר ואחד בשני באמצע. מתחת לכרובים הונח ארון הברית; שם אוחסנו החפצים הקדושים ביותר של בני ישראל. חלומו של דוד המלך התקיים סוף סוף דרך בנו שלמה.

החדר המפואר, המעוטר להפליא, נועד לשכן את החיים; אלוהים האוהב והנגיש של ישראל הוסתר בפחד מאחורי מסך עבה שלא ייראה שוב בעיניים יהודיות. הכהן הגדול היה בן ישראל היחיד שהורשה להיכנס לקודש הקודשים ולאחר מכן רק פעם בשנה ביום הכיפורים. יש שאלה אחת שהפתיעה חוקרים והוגים לאורך מאות השנים; אם הכהן הגדול היה היחיד שהורשה להיכנס לזה, המקום הקדוש ביותר אז מי ניקה את קודש הקדשים?

נכון, יש עוד מיליון שאלות רלוונטיות ודוחקות יותר בעולם מאשר מי ניקה את קודש הקודשים. זו אפילו לא שאלה רלוונטית בחברה של היום; אחרי הכל נחרב מקדש בני ישראל בשנת 70 לספירה ומעולם לא נבנה מחדש. מה אכפת לנו מקודש הקודשים, או מי ניקה אותו? המקום הזה לא קיים יותר; או עושה זאת? אולי כדאי שנשאל כמה שאלות אחרות קודם. השאלה הראשונה היא כמובן היכן נמצא היום קודש הקודשים? אם זה קיים אז למי מותר להיכנס לקודש הקודשים? לבסוף, אם הוא קיים, האם בכלל צריך לנקות אותו? בואו נסתכל מקרוב על השאלות הללו.

איפה קודש הקודשים היום? התנ"ך מספר לנו שקודש הקודשים היה ממוקם בבית המקדש בירושלים, אך המקדש נחרב בשנת 70 לספירה. אז איפה בית המקדש היום, האם העם היהודי בנה אותו מחדש במקום אחר? לא הם לא; ירושלים היא עיר הקודש, לבנות במקום אחר לא יעבוד. אז היכן שוכן האל החי? השליח פאולוס חושף את מיקומו של בית המקדש בקורינתיים א' 9:16 כשהוא אומר, "האם אינך יודע כי גופך הוא מקדש לאלוהים?" בית המקדש הוא גופינו; לכן זה לא יהיה יותר מדי מתיחה לומר שקודש הקודשים נמצא בתוך גופנו (בית המקדש). קודשי הקודשים, אחרי הכל, נועדו להיות מקום שישראל יוכלו להתבונן בו ולדעת שאלוהיהם איתם. זה היה מקום שבו הם יכלו לראות ולהרגיש פיזית את נוכחותו של אלוהים (למידע נוסף, עיין בסיפור יציאת מצרים והסתכל על הענן).

אם קודש הקודשים קיים אז למי מותר להיכנס? קבענו שקודש הקודשים אכן קיים ושהוא נמצא בתוך גופנו, או כפי שניסח זאת פאולוס, "מקדש אלוהים". בימים עברו רק הכהן הגדול היה מותר בתוך קודש הקודשים ולאחר מכן רק יום אחד בשנה. אז למי מותר להיכנס למקום הקדוש ביותר הזה עכשיו? ראשית אלוהים מותר ב; זה המקום שבו הוא חי בסופו של דבר. שנית הכהן הגדול שהוא ישוע המשיח הגבוה מבין הכוהנים הגדולים. מה איתך? לא היו נותנים לך להיכנס בימים עברו, אבל מה עם עכשיו? בהחלט, קודש הקודשים הוקם בתחילה, על ידי אלוהים, כמקום שבו הוא יכול להיות קרוב לעמו, שבו הם יכולים להיות קרובים אליו, ושם נוכל לקיים את היחס האישי הזה עם אבינו. האדם ויהירותו ופחדיו הרחיקו אותו מקודש הקדשים; אלוהים תמיד רצה שנהיה איתו. כאשר ישוע מת על הצלב, תזכור את הסיפור על הקריעה של הווילון, זו הייתה הזמנה עבורך להיכנס.

סוף סוף מי מנקה את קודש הקודשים? כאשר פאולוס דיבר על כך שהמקדש הוא גופנו, הוא עשה כדי שנחשוב פעמיים על מה שנכניס לבית המקדש. הוא, למעשה, הצהיר שעלינו לנקות את קודש הקודשים. מה שפול לא מצליח להזכיר לנו הוא שאם לא נוכל להיות אחראים מספיק כדי לנקות את קודש הקודשים; אז אלוהים ירצה. האמת היא שאלוהים לא אוהב בית מלוכלך והוא מנקה את ביתו מהיום הראשון. מי מנקה את קודש הקודשים? אתה כן; או שאלוהים ירצה.Source by Keith Henry III

admin

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Read also x