יתרונות וחסרונות של אצות מים מתוקים

אם חשבת שאפשר לזהות אצות בקלות, אכן טעית. לאצות יש קבוצה מגוונת שלא ניתן לזהות אותה בקלות או לראות אותה בעין בלתי מזוינת. למרות שנראה שהם נראים זהים, לאצות יש צורות, גדלים ותפקידים שונים באקולוגיה הימית. ניתן למצוא אלפי או אפילו מיליוני מינים מזוהים ובלתי מזוהים במים טריים ומימיים כאחד בכל רחבי העולם. רוב מיני אצות המים המתוקים צפים במים, בעוד שאחרים נצמדים לסלעים, צמחי מים ומשטחי הבריכה. עם זאת, כמה מינים של אצות מים מתוקים אינם מזיקים וניתנים לניהול, אך סוגים אחרים מעוררים בעיות וקשה להילחם בהם.

אצות, בדרך כלל, משמשות אורגניזמים מכריעים במערכת האקולוגית של האגם או הבריכה. הם עוזרים לאזן את שרשרת המזון החשובה לחיים הימיים על ידי מתן מזון, אנרגיה ומחסה בין דגים, גני חיות ואורגניזמים ימיים אחרים. מה שכן הוא שהם עוזרים לספוג את המתכות הכבדות הכלואות בבריכות או אגמים.

הקבוצות הפופולריות ביותר של אצות מים מתוקים הן אצות ירוקות, דיאטומים ואצות כחולות-ירוקות. האצות הירוקות הן קבוצת האצות הגדולה והמגוונת ביותר. לדברי מדענים, אצות ירוקות הגיעו לצמחים יבשתיים ומכילות פיגמנטים בהירים וירוקים. עם זאת, סוגים אלה יכולים לזהם מים צלולים ובריאים לענני "צמר גפן מתוקים".

בולמות מייצרות פיגמנטים צהובים-ירוקים או צהובים-חומים בבריכות או באגמים. דופן התא של האטלומים מורכבת משני שסתומים נפרדים או פגזים העשויים מסיליקה. שסתומי הסיליקה גורמים לאלתר להופיע בצורות וצבעים יפים כאשר הם נראים מתחת למיקרוסקופ. הדיאטומים מתרבים באמצעות חלוקת תאים, והם מייצרים צאצאים שיכולים ליצור קירות תא חדשים. סוגים מסוימים של דיאטומים משחררים רעלים המכונים חומצה דומאית. חומצה דומואית תוקפת לעתים קרובות רכיכות והן רעילות לבני אדם ובעלי חיים ימיים אחרים. עם זאת, דיאטומים של מים מתוקים אינם מייצרים חומצה דומאית.

אצות ירוקות כחולות או ציאנובקטריה מכילות פיגמנטים ירוקים, כחולים ואדומים. פריחה מוגזמת של אצות כחולות-ירוקות גורמות לבעיות בסביבת הבריכה והאגם. סוגים אחרים של אצות הם אאוגלנואידים, דינופלגלאטים, אצות חומות, סלעי אבן ושחתות.

כן, נכון שלאצות מים מתוקים יש יתרונות מסוימים בסביבת הבריכה או האגם, אבל רוב האנשים חושבים עליהם כבעיה בלבד. בניגוד ליתרונות שלהם, אצות מים מתוקים בולטים בחסרונות שלהם. הם יכולים להשפיע על בריאותם של בני אדם וים שבהם הם גורמים להרג דגים, מוות ודלדול מערכות המים.

אצות מים מתוקים הופכות לבעיה כאשר מתרחשות פריחות מוגזמות. זה קורה בדרך כלל במהלך הקיץ כאשר מזג האוויר חם וחומרים מזינים רבים לצריכת אצות המים המתוקים. רוב בעלי הבריכות או האגם מזניחים את האוכלוסייה הקטנה של אצות מים מתוקים מתוך אמונה כי התרחשותם תקינה; עם זאת, יצורים שפירים לכאורה אלה עלולים לקחת את חיי רכושך המיוחד.

מהם הסימנים לכך שאצות מים מתוקים הופכים לבעייתיים? אצות מים מתוקים מתחילות בדרך כלל באוכלוסייה קטנה, אך בהינתן אור שמש רב וחומרים מזינים נדרשים, הן גדלות בהדרגה בקבוצות גדולות. הם גם מייצרים "קשקשים" ומובילים לשינוי צבע המים. כאשר לא מטפלים בהם, אצות אלו עלולות לחנוק דגים ולהשפיע על כל הסביבה הימית.Source by Lara Davidson

admin

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Read also x