חשיבותם של מיקרו מאובנים בחקר מינרלים

מיקרו מאובנים הם אולי הקבוצה החשובה ביותר מכל המאובנים. הם שרידים זעירים של חיידקים, פרוטיסטים, פטריות, בעלי חיים וצמחים. המחקר שלהם דורש שימוש במיקרוסקופ. מאובנים של חיידקים, פורמיניפרות, דיאטומים, קונכיות או שלדים חסרי חוליות קטנים מאוד, אבקה ועצמות ושיניים זעירות של חולייתנים גדולים וכו' יכולים להיקרא כמיקרו מאובנים.

מאובני פורמיניפרה או חרקים הם צורות דקות הנעות בין שבריר של מילימטר לכמה מילימטרים, ולעיתים רחוקות יותר מגיעות לקוטר של כמה סנטימטרים. רובם בערך בגודל של ראש סיכה.

מעטים חיים במים מתוקים או מליחים, אך רובם המכריע הם ימיים. הם מתרחשים בכלל אבל הם שכיחים ביותר בעומקים מתונים.

מיקרו מאובנים שימושיים ביותר בתיארוך גיל, מתאם של סלעי משקע ימיים, שחזור סביבתי פליאו, נפט, כרייה, הנדסה, תעשיות סביבתיות, כמו גם בגיאולוגיה כללית. הם מופיעים בדרך כלל במספרים עצומים בכל מיני סלעי משקע. הם המאובנים הנפוצים והנגישים ביותר. מיקרו מאובנים יכולים להיות שימושיים מאוד גם בהוראת מדעים בכל הרמות.

לרוב האורגניזמים חסרים חלקים קשים משמעותיים ולעיתים רחוקות מתאבנים. על פי ההערכות, תיעוד המאובנים בישותו כולל רק בין 3% לכ-14% מכל המינים שחיו אי פעם. רק 1/4 עד 1/2 מהם עשויים להיות מיקרו מאובנים. למרות הבעיות הללו, מיקרו מאובנים מספקים את אחד הרישומים הטובים ביותר של מהלך האבולוציה מכיוון שהם בדרך כלל די בשפע ושלמים.

רוב המיקרו מאובנים הם חד תאיים. המונח ננו-מאובנים מתייחס למיקרו-מאובנים מסוימים שהמחקר שלהם דורש הגדלה של כמה מאות פעמים.

קידוח היא אחת השיטות הטובות ביותר להשגת דגימות גדולות וטובות יותר של מיקרו מאובנים.

המיקרואורגניזמים כגון פורמיניפרה הם בדרך כלל רגישים ביותר לתנאי הסביבה. לפיכך, המחקר שלהם משמעותי להבנת התנאים הפליאו-אקולוגיים של תקופת חייהם.

מחקר מיקרו מאובנים מפורט של דגימות הליבה וזרימות הבוץ מהבארות הסיבוביות מקל על חיפושי נפט כפי שהוזכר להלן.

הגילאים הגיאולוגיים של חתך תת-קרקעי נתון נקבעו במדויק. בגלל הטווח הסטרטיגרפי הקצר שלהם, מינים פורמיניפריים שימושיים ביותר לקביעת הגילאים המדויקים ולסימון הגבולות. המכלולים של הנקבים שנרשמו מאופקים סטרטיגרפיים ידועים כבר עם נפט נמצאים בקורלציה לאלו של האזורים הבתולים.

ניתן לקבוע סביבה משקעית בה הופקד רצף ליתולוגי נתון על ידי התאמה בין פרשנויות מיקרופליאונטולוגיות ומשקעות. ניתן לפרש פעילות טקטונית באגני משקע המיוצגת על ידי תנודות של עומק מים. יש לנתח את המידע המתקבל וניתן לתאם את התוצאות עם אלה שהתקבלו מחקירות אחרות כמו סדימנטולוגיות. לבסוף, יש לסמן את המיקומים המדויקים של מונית אופקים נושאת שמן.Source by Tirumala Prasad

admin

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Read also x