היסטוריה של וויקבורד

פעמים רבות שאלתי את עצמי את השאלה הזו לאחר שחשבתי על יום נהדר על המים, "מאיפה הגיע הספורט הנהדר הזה של וויקבורד ומי היה המוח שהמציא את הספורט?"

התשובה לשאלה זו היא שספורט הוויקבורד התפתח מקבוצה של ענפי ספורט שונים כולל גלישה, סנובורד וסקי מים. במשך שנים גלישת גלים הייתה כל הזעם בקרב אלה שחיו על החוף, ובהיותו הספורט החופשי ביותר שגלישה הוא, הסתעפו התאמות ווריאציות חדשות. אחת מהווריאציות השונות הללו הייתה להיגרר על ידי חבל סקי על קרש גלישה בסירה או משאית כאשר הגאות לא גדלה. מתוך הסתגלות זו, גולש סן דייגו בשם טוני פין בשנת 1985 פיתח את 'ה-skurfer' שהיה הכלאה של סקי מים וגלשן. הגלשן היה קצר יותר בגודלו מהגלשן הרגיל ונגרר על ידי סירה אולם בוצעו אותן טכניקות בסגנון קאריב כמו בעת גלישה. בעיקרון זה היה גלישה מאחורי סירה על גלשן מיני. למרות שזה לא פופולרי כמו פעם, "skurfing" עדיין שם בחוץ היום.

יצירת הלוח הזה הובילה במהרה לחידושים חדשים ולא עבר זמן רב עד שצורות וטכנולוגיה שונים תפסו את אב הטיפוס הפרימיטיבי. פריצת הדרך העיקרית הייתה התוספות של רצועות רגליים שהחזיקו את רגלי הרוכבים במקומם כשהם על הלוח. היו שני שחקנים שלקחו חלק בתוספת שהם טוני פין וג'ימי רדמון מאוסטין, טקסס (שהוסיפו רצועות לגלשן סקי המים בעיצוב Redline שלו, שהיה שוב גרסה קטנה יותר של גלשן). החלק המרתק בחידוש הזה הוא ששני הגברים התפתחו בו זמנית מבלי לדעת מה זה עושה! עם רצועות הרגליים החדשות הללו הרוכבים הצליחו לקבל אוויר גדול ולהתחיל לבצע טריקים מוטסים. זהו כנראה הדמיון האמיתי הראשון לוויקבורד והוביל הרחק מגלישה ועוד לכיוון סנובורד וסקי מים.

גלישת גלישה הפכה עד מהרה לסקיבורד, אשר טוני פין היה תומך חזק עבורו ואליפויות ה-skurfer הראשונות שודרו ב-ESPN ב-1990. עם זאת, אפילו עם הטענה שלו לתהילה, הספורט נאבק עם תיקון קיפאון בטכנולוגיה וחדשנות. לוח ה-skurf עדיין היה מאוד פרימיטיבי בהשוואה לוויקבורד המודרני בעובדה שבגלל שהם היו מאוד צרים ומאוד צפים, הם דרשו הרבה אנרגיה כדי לגרום להם להקצע ולהשאיר רק רוכבים מנוסים מסוגלים לבצע התחלות מים עמוקות. הסקיבורד, לעומת זאת, תוכנן לביצועים, אולם לא היה יכול לעמוד בעונש של חבטות מתמדות שהענף העניק לו.

שם אחד שינה את כל זה, הרב אובריאן. אובריאן היה איש עסקים מצליח בספורט ימי והבעלים של HO ספורט. עם רעיון לחשוף את הספורט, הוא החל להתנסות עם לוחות ופיתח את הווייקבורד הנייטרלי-ציפה הראשון בצורת דחיסה, המכונה היפרלייט. היתרונות של לוח ציפה ניטרלי אפשרו קלות בהתחלות מים עמוקים, מה שפתח את הדלת לפריחה של הספורט בכל קבוצות הגיל הדמוגרפיות ורמות המיומנות. זו הייתה תחילתו של הספורט כפי שאנו מכירים אותו היום.

אובריאן לא עצר שם, הוא שילב עד מהרה פרופיל דק יותר כדי לאפשר ללוח להתחצב כמו סקי סלום, פאזרים או גומות בתחתית הקרש ששברו את מגע המים ויצרו תחושה רופפת יותר על המים ונחיתות רכות יותר. כל בתי הזיקוק הללו התאפשרו על ידי תהליך דפוס הדחיסה שייסד אובריאן. ראיית ההצלחה הספורטיבית של HO בענף הוויקבורד עוררה חברות אחרות ללכת בעקבותיה, להוציא עוד לוחות לשוק ולהגדיל את הספורט עוד יותר.

הוויקבורד של Redmon "Twin Tip" עקב בקרוב אחרי הפריחה הזו בתעשייה והוא עדיין הצורה הסטנדרטית של וויקבורד מודרניים. קצה התאומים היה בעל צורה סימטרית עם סנפיר בכל קצה, מה שאפשר לעשות טריקים לא כיווניים ולהוסיף מימד חדש לספורט. צורת הגלשן הזו התרחקה מהוויקבורד ה"קונבנציונלי" דאז שעדיין דומה למיני גלשן.

1992 הייתה השנה שבה אירועי וויקבורד מקצוענים השתלטו על הציבור עם World Sports & Marketing, (מקדם ספורט ומארגן אירועים מפלורידה) שערך אירועי וויקבורד (המכונה סיור ווייקבורד מקצועני). זה נתן לגולשי ווייקבורד הזדמנות להתחרות ונתן להם חשיפה ל-ESPN ו-ESPN2. Wakeboarding Mag הופק עד מהרה בשנת 1993 כדי להתמודד עם הביקוש הגובר של התעשייה, נותן לציבור הזדמנות לעקוב אחר הנעשה ב-Wkeboarding ולעדכן אותם ב-coms ו-leaderboards.

עם הפופולריות ההולכת ומתרחבת של הספורט ומספר הספורטאים המתחרים, ה-Vans Triple Crown של וויקבורד וסדרת גביע העולם בוויקבורד נוצרו בשנת 1998. אלו הם עד היום התארי הגדולות העומדים בפני חובבי ווייקבורד מקצוענים. בשנת 2000 הספורט גיוון והוספת מסילות, סליידרים ובועטים למסלול, ונתן הזדמנות לרוכבים בסגנון שונה לזכות בהתחשבות ברכיבתם.

ככל שהוויקבורד הגיע בהיסטוריה הקצרה שלו, יש עדיין חידושים חדשים שמתווספים לספורט כיום. מטכנולוגיה טובה יותר לתוספות חדשות, חדשני הספורט לעולם לא יפסיקו להדהים אותי. עם הפופולריות הגוברת והגב הפיננסי זו רק שאלה עד לאן יגיע הספורט הזה וכמה גדול הוא יגיע.Source by Harley Chirgwin

admin

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Read also x