ההכחדה ההולוקנית המתמשכת

למדענים יש הוכחות קונקרטיות לכך שכדור הארץ עובר כיום את ההכחדה ההמונית הגדולה ביותר מזה 65 מיליון שנה. יותר מ -50 מינים נכחדים מדי יום.

הוא נקרא הכחדה הולוקנית – ההולוקן הוא התקופה הנוכחית שהחלה בסוף עידן הקרח האחרון, לפני כ -10,000 שנה.

מתוך רישום המאובנים של כדור הארץ, אנו יודעים על שש הכחדות המוניות הגדולות:

  • ההכחדה האורדובית-סילורית התרחש לפני כ- 444 מיליון שנה. באותו זמן, כל האורגניזמים המורכבים חיו בים. התיאוריה הנפוצה ביותר היא שתחילת עידן הקרח גרמה להכחדה, שחיסלה מעל 100 משפחות של חיי ים. משפחות טרילוביט רבות נשכו את האבק במהלך אירוע זה.

  • הכחדה דבונית מאוחרת קרה לפני 364 מיליון שנה. באירוע זה נרשמה הכחדה עולמית גדולה של שוניות האלמוגים והחיים הימיים שתמכו בהן, כמו גם קבוצות אחרות של בעלי חיים וצמחים. אף אחד לא בטוח מה גרם לזה, אבל מדענים משערים שקירור עולמי וכמה השפעות אסטרואידים בינוניים בתוך כמה מיליוני שנים אחד מהשני היו אולי האשמים.

  • ההכחדה הפרמו-טריאסית התרחש לפני 251 מיליון שנה. הסבא של כל ההכחדות ההמוניות, באירוע זה נראו 96% מכלל המינים הימיים ו -70% ממיני החוליות היבשתיים בועטים בדלי האבולוציוני. המוות התרחש תוך פחות ממיליון שנה (זמן קצר מאוד מבחינה גיאולוגית) והחלמה לקחה 5 מיליון שנים עד שהחזרה התפתחה, ועוד מיליון שנים לאחר מכן כדי להתגלגל. למרות שהוא עדיין לא נחשב לאקדח המעשן, אירוע זה עולה בקנה אחד עם ההתפרצות הגעשית הגדולה ביותר בהיסטוריה.

  • ההכחדה הטריאסית-היורה התרחש לפני 200 מיליון שנה. האם זה נגרם כתוצאה משינויי אקלים, אסטרואידים או הרי געש? פסק הדין אינו ברור. מה שברור הוא ש -20% מהחיים הימיים והדו -חיים הגדולים רבים נמחקו. לפחות מחצית מכל המינים על פני כדור הארץ נשכו את האבק. אירוע זה התרחש במשך פחות מ -10,000 שנה, רגע לפני שיבשת העל פנג'ה החלה להתפרק.

  • הכחדת הקרטיקון-שלישוני התרחש לפני כ -65 מיליון שנה. אירוע זה כנראה נגרם, או לכל הפחות החמיר, מהשפעתו של אסטרואיד בסביבות גודל מנהטן. כ -16% מהמשפחות הימיות ו -18% ממשפחות החוליות היבשה חדלו להתקיים. בצפון אמריקה יתכן ומעל 50% ממיני הצמחים נמחקו. וכמובן … זהו האירוע שדון בדינוזאורים.

  • הכחדת ההולוקן מתרחש כעת. מחקרים שנרשמו במאזן הראו כי קצב ההכחדה ה"רקע "הרגיל הוא כמין אחד לארבע שנים. השיעור הנוכחי הוא בין 30,000 ל -100,000 בשנה.

  • כעת אתם עדים למהיר מבין שישה הכחדות המוניות הגדולות. והכחדה זו, ללא ספק, היא תוצאה של גידול האוכלוסייה האנושית. בסוף המאה הזו, קרוב לחמישה מיליון מינים (מחצית מהמינים על כדור הארץ כעת) ייעלמו. "זה לא רק מינים באיים או ביערות גשם או רק ציפורים או יונקים כריזמטיים גדולים", אומר סטיוארט פים, חוקר ביולוג לשימור מאוניברסיטת טנסי. הוא מציין דגים, ציפורים, חרקים, צמחים ויונקים. "זה הכל וזה בכל מקום … זו מגיפת הכחדות עולמית".Source by Joe Crubaugh

admin

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Read also x