איך זה שתכשיטי זהב הופכים לבנים לפעמים?

לפעמים לקוחות באים אליי ושואלים למה תכשיטי הזהב שלהם משנים פתאום את צבעם או שיש להם כתמים לבנים, בדאגה שאולי הם קנו תכשיט מזויף.

למעשה, בדרך כלל דאגות אלו מיותרות. בנסיבות רגילות, כל עוד הוא נקנה בחנות זהב רגילה, איכות תכשיטי הזהב מובטחת. לאחר ניקוי קטן של תכשיטים על ידי כמה צוות בחנות זהב, הכתמים הלבנים על הזהב ייעלמו, והתכשיטים יוארו מחדש כחדשים.

למה שזה יקרה? איך זה שתכשיטי הזהב הופכים ללבנים? זהב הוא אחת המתכות היציבות ביותר בטבע, והוא אינו מגיב עם שום גז תחמוצת באוויר בטמפרטורת החדר, וגם לא עם שלוש חומצות עיקריות (חומצה גופרתית, חומצה חנקתית, חומצה הידרוכלורית) או חומצה חלשה. רק אקווה רג'יה (תערובת של חומצה הידרוכלורית וחומצה חנקתית) יכולה לשתות אותו. אבל כספית היא יוצאת דופן, קל מאוד להגיב עם זהב ולייצר תרכובת לבנה בשם אמלגם. לכן, ברגע שתכשיט הזהב ייחשף לכספית, הוא ילבן מיד. ומכיוון שכספית נדיפה, היא עלולה לגרום לשינוי צבע הזהב אפילו מרחוק.

זה עלול להתרחש בבית, מכיוון שכספית או חומרים מסוג כספית קיימים בחומרי ניקוי, קוסמטיקה ומוצרי טיפוח רבים. אם זהב נחשף לפריטים אלה, סביר להניח שהוא ישנה את צבעו, ויהפוך לבן, אפור או כהה. לנשים רבות יש הרגל להשתמש במוצרי טיפוח לפני שנוגעים בתכשיטים שלהן, מה שגורם לכימיקלים ליצור קשר ישיר עם הזהב וגורם לשינוי צבע של התכשיטים. בנוסף, סביר להניח שגם בושם, ספריי לשיער, מי ים, מי בריכת שחייה ולכלוך הנגרמים מלבישה לאורך זמן, יגרמו לתכשיטי זהב לשנות את צבעם או לדהות. אין לזה שום קשר לטוהר הזהב, וזה לא אומר שהתכשיטים מזויפים.

יש לשמור על תכשיטי זהב מחשיפה ישירה לחומרים המופנים, ויש לנקות אותם באופן קבוע. ואם פני השטח של תכשיטי זהב השתנו צבעם, אל תשתמשו בחפץ או כלי קשיח כדי למגר את החלק שהשתנה. הגישה הנכונה היא להשתמש במנורת אלכוהול או לפיד ריתוך המשמשים בעיבוד תכשיטים כדי לחמם את החלק הלבן של הזהב, כך שהכספית תוכל להתבצע סובלימציה מתוך האמלגם ולהיפרד מזהב. כשהתכשיט מתקרר, צחצחי אותם קלות עם מברשת שיניים, ולאחר מכן נגבי אותו ולחץ עליו בחוזקה כמה פעמים עם מטלית רכה, ולאחר מכן הזהב יחזור לצבעו. אבל אל תנסה לעשות זאת עם מצית, כי התכשיטים ישחירו בקלות בגלל בעירה לא מלאה של הגז. זהב K ותכשיטים משובצים אינם מתאימים לשיטה זו, יש לקחת אותם לחנות הזהב כדי לקבל טיפול מתאים אחר. עם זאת, אם לצרכנים יש ספקות לגבי איכות התכשיטים שלהם, עליהם לפנות למחלקה המקצועית ולזהות את התכשיט בהקדם האפשרי.Source by Claire Churchill

admin

Related Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Read also x